KARE SALON İÇİN ÖNERİLER

Kare salonların dekore edilmesi aslında biraz güçtür. Fakat bahsedeceğimiz birkaç ipucunu uyguladığınız zaman hem kolaylık elde edersiniz, hem de salonunuzu daha geniş bir mekan haline getirirsiniz.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken salonumuza kapının nereden açıldığıdır. Eğer kapı salona tam ortadan açılıyorsa, fazla kaygılanmaya gerek yoktur. Burada yapılması gereken bellidir. Sol tarafa oturma grubumuzu almak ve sağ tarafa da masayı yerleştirmektir. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus daha vardır. Oturma grubunuzu güneş ışığı alacak şekilde konumlandırmaktır.

Kare salonlarda önemli olan diğer bir noktada, kapının mutfağa ne kadar yakın olduğudur. Eğer kapı mutfağa yakın ise kapımızın olduğu tarafa kesinlikle masamızı koymamız gerekmektedir. Eğer mutfak ile kare salonunuz bir duvar ile birbirine bitişik ise, bu duvardan bir pencere açmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde salonunuz daha geniş ve ferah bir hale gelecektir.

Kare salonlarda yaşanan diğer bir sıkıntı masaların seçiminde ve yerleştirilmesinde yaşanır. Daha kullanışlı olması için bizim tavsiyemiz yuvarlak bir masa seçmenizdir. Bu şekilde tercihler yaptığınız da kare salonunuz daha şık ve ferah bir hale gelecektir.

“KARE SALON İÇİN ÖNERİLER” üzerine 5 yorum

 1. Gerçekten çok güzel dekorasyon noktalarına değinmişsiniz. Bu sitede söylenen çoğu dekorasyon fikirlerini evimde uyguladım. Evim çok daha hoş bir hale geldi. Artık evimde oturmayı zevk haline getirdim. Tabii ki sizin sayenizde. Teşekkürler Dekorasyon.Gen.Tr! 🙂

 2. böyle yorumları okumak bizi çok mutlu ediyor. ne mutlu bize. bizi takip etmeye devam edin lütfen 🙂

 3. Merhaba,
  Geçen yıl bir ev alıp taşındık. Oğlumla ikimiz yaşıyoruz. Evimin salonu kare ve aşağı yukarı 30 metre kare.

  Salonda 1 uzun koltuk 2 mt x 90 cm,
  2 tane de 70×70 cm ebadında (kapladığı yer olarak ölçtük) berjer koltuk. 94 cm lik led tv. Ve 1.30 cmx40 cm,yüksekliği 1.50 ebadında da özel bir kaç sene önce yaptırdığım country tarzı gibi bir dolap,El dokuması kilim desenli bir halı ve zigon sehpa var.

  Yemek masası ve iskemle almadan başka hiç bir eşya almak istemedim. Salon kare olduğu için, bu güne kadar da masanın gerek ölçüsü gerek biçimi konusunda bir karara varamadım. Düşünmekten iyice kafam karışmış durumda. Kağıt üzerinde çizip eşyaları türlü şekilde yerleştiriyoruz ama içimize sinmiyor. Yuvarlak masa alsam salonda sanki boş bir alan kalacakmış gibi geliyor. Kare alsam daha çok yer kaplayacak.Dikdörtgen istiyorum.Ama koltuklarla aradaki alan daralacakmış gibi geliyor. Zaten Salondan içeri girince kapı tam ortadan açılmıyor. Kapının sağındaki duvar daha geniş. Kapı iki kanat. Sol kanat oldukça dar. içeri açılabiliyor. Sağdaki kanat galiba 84-85 cm genişliğinde. 120-130 derece gibi bir açıyla içeri açılıyor.

  Salonun kapısından içeri bakınca kocaman ve eşyaları yutacakmış gibi duruyor. Ama birkaç dezavantaj noktasından dolayı kararsız kalıyoruz.
  1-Mesela giriş çıkış için kullandığımız balkon kapısının yolu üzerinde de engel oluşturmamak gerekiyor.
  2-Kapının sağındaki duvarda (tam ortada gibi) bir radyatör var. Eşyaları duvara yaklaştırmamak gerekiyor.
  3-Yüksek giriş katı ve üst kat hizasının 1.34 cm gerisinde olduğundan çok aydınlık bir daire değil. Özellikle de salonun en karanlık köşesi sağ duvarın olduğu karşı köşe.
  4-Tavanda avize asılacak 2 yere kartonpiyer süs yapmışlar. İkisi de aynı hizada. Hadi biri neyse de diğerinin altına masayı koysak. Balkona çıkışına çok yakın olacak. Bu yüzden bir köşede ayaklı halojen aydınlatma kullanıyorum.
  5-Evi aldığımda her yer yeni boyanmıştı. Ama salonun rengine hala alışamadım. Somon gibi. Fotoğrafını çekince kavuniçi gibi bir renk çıkıyor. Masraf olmasın diye değiştirmedik.
  Fakat koyu renk eşyayı boğdu.
  Fotoğraf ve salonun planı var ama size nasıl gönderebilirim

  Yemek masası ve iskemleleri bir marangoza yaptıracağım. hangi şekil masa alacağımı bir türlü netleştirmiyorum. sonradan pişman olmak istemiyorum. İlerde belki koltuklarımı değiştirebilirim. Yeni kaplattığım için şimdilik kullanıyorum.
  bir de kötü mü iyi mi bilmiyorum ama bazen şekil değişikliği yapma ihtiyacı duyuyorum. Alacağım masanın ölçüsünden dolayı da sıkılmak istemiyorum.
  Çok kalabalık bir aile olmasak da, Zaman zaman misafir ağırlıyorum. 8 kişinin oturabileceği ama en fazla 6 iskemleli bir masa istiyorum.
  Bir de ortaya belki koltuk kenarlarına da sehpaya ihtiyacım olacak. Ya da sehpa yerine başka amaçlı fonksiyonel eşya olabilir. Ama her tarafı da tıklım tıklım doldurmak istemiyorum.
  Kusura bakmayın belki hayat hikayesi gibi biraz uzun oldu. Sorunumla ilgili bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  İyi günler dilerim.

  Saygılarımla,

 4. Pes doğrusu ! 2 sene önce yazdığım bu mesaj için o kadar uzun süre mail adresime dönmenizi bekledim ki. Cevabını burada tesadüfen yeni görüyorum. En büyük sıkıntım da masanın biçimiydi. Ne yazık ki ben masamı dikdörtgen yaptırdım. Ve hala yerleşim konusunda sıkıntım var. Böyle sayfalar açıp milletin ağzına bir parmak bal çalıyorsunuz. Ama gerisi yok. Bir işi yapacaksanız tam yapın. Yapamayacaksanız da böyle saçma sapan bağlantılar oluşturup aldığınız reklamları yayınlamayın. Çünkü kimse o reklamlarla ilgilenmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.