BAZA YATAK BAŞI VE YATAKLAR

Evin en özel alanı bizim en gizli dünyamız olan yatak odalarındaki dekoratif unsurlardan biri de yatak başları, yatakları ve bazalardır.  Huzurlu uykuların gerçekleştiği mekanlardır. Kitap okuma anlarına  en büyük destek yerlerdir.  Yatak başları görsel zenginlik sagladıgı kadar yatagı yatak yapan modası hiç geçmeyen her tarz ve zevke uygun  ünlü tasarımcıların ellerinde hayat bulmaktadır.
 
Ne kadar görkemli olursa odanızda o denli harika görünür. Rahatlıgın konforla birleştiği değişik anbiyansıyla yatak odanıza anlam katacak yatak başları tercih edilmektedir.

Yatak bazaları da yatak odanızda çok büyük bir önem taşıyor. Yatak bazaları sayesinde çarşaflarımızı yastıklarımı giysilerimizi ya da gereksiz eşyalarımızı koyarak yer tasarrufu sağlarız. Ferahlıgı yansıtacak yatak bazalarımız tamamen sizlere göre dekore edilebilir. Siz seçin onlar dekore etsinler. Genel olarak seçilen baza kumaş bez kaplamalı ferforje işlemeli v.s gibi alternatifleri mevcuttur.
Uykularınızda sizlere eşlik edecek olacak yatak odanızın dekorasyonunda önemli ahenk taşı olan yatak odanızdaki diger tüm mobilyalarada biçim verecek size bazanın rahatlıgını saglıklı uyku avantajını ayrıca fazla karartılardan kurtaracak yılın son gözdesi sizin için düşünelerek dekore edilmektedir.

YATAK ODASI DEKORASYONU İÇİN FİKİRLER

Yatak odaları bizleri rahatlatarak ertesi güne dinç bir şekilde hazırlanmamızı sağlamaktadır. Günümüzde yatak odaları sadece uyuma amaçlı değil, diğer aktivitelerinde gerçekleştirmek için de kullanılmaktadır. Bu yüzden yatak odaları standart özelliklere sahip olmalıdır. Bu standartlar içinde kalarak, ev sahipleri kendi zevklerine göre yatak odalarını dizayn etmektedirler. Kişilere özel bu odalar için birçok trend mevcuttur. Seçimlerin ise geleneksel mi? Çağdaş mı? Yoksa romantik mi? olacağını kişiler kendi tercihlerine göre belirlerler.

 

Büyük harcamalar yapılmadan da mevcut trendlere göre dekorasyon yapılabilmektedir. Yatak odası dekorasyonunun vazgeçilmez parçaları yatak başı, yataklar ve mobilya materyalleridir. Yatak başları, yatak odasının ana trendini oluşturur. Bu objeler yatak odalarına güzel ve sıcak bir görünüm katan en önemli objelerdir. Yatak başları baş tarafında tercih edildiği gibi yaka tarafında da kullanılmaktadır. Birçok insan da az yer kaplaması amacıyla yatak başlarını sadece baş tarafta tercih ederler. Romantik bir görünüm olması için eskitilmiş yatak başlıkları da kullanılabilir. Ayrıca eskitilmiş abajur, boncuklu yastıklar ve avizeler de ortama otantik bir hava verir.

Yatak başlarının vazgeçilmez objesi ise yatak seçimidir. Yatak seçimi hem sağlık hem de görsellik açısından çok önemlidir. Ülkemizde birçok ev küçük olduğundan dolayı odada az yer kapladıkları için platform yataklar tercih ediliyor. Bu yatakların bu kadar popüler olmasının nedeni ise;  döşek bölümünün yatağın orta kısmında gömülü olması ve ayaklık bölümünün olmamasıdır. Bu özelliği platform yatakları diğer yataklardan ayırır.

Çağdaş bir yatak odası dizayn etmenin yolu, az eşya kullanarak çok amaçlı bir mekan yaratmaktan geçmektedir. Ahşap ve metal işlenmiş mobilya malzemeleri yatak odamıza çağdaş bir görünüm sunarken işlenmiş dokumalar da zemine ayrı bir anlam katar. Ayrıca parça dokumalar hoş bir görünüm sağlarken, kadife dokumalar da ortama sıcak bir hava verir. Böylece yatak odalarınız istediğiniz rahatlıkta ve şıklıkta, güzelce vakit geçirebileceğiniz ortama dönüşmüş olur.

YATAK ODALARI İÇİN ÖNERİLER

Yatak odaları insanların en önemli, kendilerine ait özel mekanlarıdır. Yatak odamız bizi dinlendirir ve bizi ertesi güne hazırlar. Yatak odalarımızın da belli bir standartta düzenlenmesi gerekir. Bunun için yapılması gereken belli başlı kurallar mevcuttur. İlk olarak kapıdan girdiğimizde yatağımız ve yatak başlımız bize bakmalıdır. Sağ ve sol taraflarına komedin konulması gerekmektedir. Hemen karşı tarafına bir makyaj masası ya da bir televizyon masası koyabilirsiniz. Yatak odasına fazla televizyon koymamalıyız. Bu çok önerilen bir alternatif değildir. Yine dolaplarımızı da güneş ışığını engelleyemeyecek şekilde yerleştirmeliyiz.

Yatak odamızda diğer gereken eşyalardan biri ise sandık şeklinde puf veya sırt kısmı askılık şeklinde sandalye olabilir. Birde şifonyer dediğimiz çekmeceli dolaplarımız ve beklide tüm bunların yanı sıra çok daha farklı şekilde bir dinlenme koltuğu olabilir. Bunlar yatak odamızın büyüklüğü ayda küçüklüğüne göre değişecektir. Küçük yatak odaları için bunarla gerek yoktur. Unutmayınız hayatınızı renklendirmek istiyorsanız önce yatak odanızı en iyi şekilde dekora etmelisiniz.