SALON DEKORASYONU

 Salon dekorasyonu, evin en çok özen gösterilen salonlar için büyük bir önem ve özen gösterilmesi gereken yerlerden biridir. Salonlar  genellikle evlerin en büyük odaları olarak tercih edilir. Bu nedenle evlerde en çok salonlarda eşya bulunmaktadır. Salonda daha çok misafir ağırlandığı için salon dekorasyonunda kullanılan eşyalar modelleriyle büyük bir yelpazeye sahiptir. Bu nedenle salon dekorasyonu oldukça önemlidir. Salon dekorasyonu için geçmişten bu günümüze kadar gelmiş geçmiş değişik dekorasyon örnekleri vardır. Günümüzde eski klasik salon anlayışının yerine  son derece modern sıcak ve kullanışlı  salonlara rastlamak oldukça mümkündür. Salon dekorasyonun  da oturma gruplarının  ve mobilyalardan yapılmış sandalyeler yerine son derece şık mobilyalar tercih edilmektedir. Aksesuarların  salon dekorasyonu için ayrı bir yeri vardır.

KARE SALON İÇİN ÖNERİLER

Kare salonların dekore edilmesi aslında biraz güçtür. Fakat bahsedeceğimiz birkaç ipucunu uyguladığınız zaman hem kolaylık elde edersiniz, hem de salonunuzu daha geniş bir mekan haline getirirsiniz.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken salonumuza kapının nereden açıldığıdır. Eğer kapı salona tam ortadan açılıyorsa, fazla kaygılanmaya gerek yoktur. Burada yapılması gereken bellidir. Sol tarafa oturma grubumuzu almak ve sağ tarafa da masayı yerleştirmektir. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus daha vardır. Oturma grubunuzu güneş ışığı alacak şekilde konumlandırmaktır.

Kare salonlarda önemli olan diğer bir noktada, kapının mutfağa ne kadar yakın olduğudur. Eğer kapı mutfağa yakın ise kapımızın olduğu tarafa kesinlikle masamızı koymamız gerekmektedir. Eğer mutfak ile kare salonunuz bir duvar ile birbirine bitişik ise, bu duvardan bir pencere açmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde salonunuz daha geniş ve ferah bir hale gelecektir.

Kare salonlarda yaşanan diğer bir sıkıntı masaların seçiminde ve yerleştirilmesinde yaşanır. Daha kullanışlı olması için bizim tavsiyemiz yuvarlak bir masa seçmenizdir. Bu şekilde tercihler yaptığınız da kare salonunuz daha şık ve ferah bir hale gelecektir.

DİKDÖRTGEN SALON İÇİN ÖNERİLER

Dikdörtgen salonlu evlerde oturma gruplarını istediğimiz şekilde koyabiliriz. Dikdörtgen salonlu evlerde tren gibi koltuklarımızı dizersek yer işkal eder, ama bir L şeklinde dizerseniz yer kazanmış olurusunuz. Misafir odamızı da dikdörtgen bir masa ile şık şekilde tamamlayabiliriz. Masa kenarlarını hafif yuvarlak şekilde olursa mekan içerisindeki işlevselliği de artırmış hale geliriz. Dikdörtgen evlerde derinlik vardır, ama ende biraz darlık hissedilebilir. Endeki darlığı hissedilmemesi için bir ayna koymak yeterli olacaktır. Bu ayna beklide dışardan aldığı ışıkla mekanı aydınlatırken, hem mekanı geniş gösterir hem de derin şekle getirir.

Dikdörtgen bir evin görünüşü biraz kareyi anımsatır. Dikdörtgensel bir salonda genellikle elips sehpa kullanılır,fakat alt tarafından zigon dediğimiz hareketli sehpaları da ihmal etmemeniz önemli bir detay olacaktır. Çok gerekirse sehpaların uç taraflarına yine gizli tekerlekli puf koyabiliriz. Hem alanı güzel gösterir hem de fazla misafiriniz gelince ayakta kalmayıp pufları çekip otura bilirler. Özellikle bütün mobilyaları koyduktan sonra son olarak, sehpanın altına ve yemek masasının altına birer halı koymayı ihmal etmeyelim. Eğer halı sevmiyor sanız halı yerine ortaya güzel bir kilimde koyabilirsiniz. Tüm bunları tamamladıktan sonra artık geri çekilip mekanın güzelliğine bakarak keyfini çıkartabilirsiniz.