STOR PERDE

Stor perde son dönemlerde hem iş yerlerinde hem de evlerde tercih edilir oldu. Sade bir dekorasyona sahip olan mekânların tamamlayıcısı haline geldi. Stor perdeler yapıları itibariyle sadeliği temsil ederler. Pratik olmalarının yanı sıra bazen temizlik yönünden sorun çıkartabilirler. Fakat bunlar için çözüm sunan özel temizleyicilerde üretilmektedir. Stor perdeler iki çeşitte olmaktadır. Kumaş olanlar ve ahşap olanlar. Kumaş olanlar kumaşların sertleştirilmesi ve özel bir mekanizma ile birleştirilmesiyle oluşturulup hareketli hale getirilen stor perdelerdir. Bunların çıkartılıp yıkanması bazen sorun teşkil edebilir ama estetik açıdan kattığı güzellik bakımında buna değer. Ahşap stor perdelerse genelde bambudan imal edilir. Temizlikleri oldukça basittir. Nemli bir bez yardımı ile kolayca temizlenirler. Kesinlikle su kullanılmaması gerekir aksi halde çürümeler oluşabilir.

STOR PERDE MODELLERİ

Sade ve modern tasarımıyla evlerde şıklığın tercihi olan perde çeşitleri evinize ayrı bir stilde dekorasyon oluşturur. Stor perde çeşitleri pratik kullanımı, kolay temizlenebilir özelliğiyle ve farklı dizaynıyla ilgi çekmektedir. Son zamanda özelikle kumaş stor perdeler ilgi görmektedir. Kumaş stor perdeleri polyester kumaşın işlem görüp sertleşmesi ve sonrasında bir mekanizmaya eklenerek kullanılmaktadır. Zincir ve yaylı kontrol sistemin yanında kumandalı ve motorlu modelleri de mevcuttur. Kumaş stor perdeler kendine özgü özelliğinden dolayı loş bir ortam oluşturur. Ahşap stor perdeler bambu ve ramin malzeme ile yapılır evlere ayrı bir dekor katar. Evinizi farklı bir biçimde yansıtan stor perdeler daha geniş, kolay ve rahat kullanımı şıklığıyla dekorasyonunuza uyumludur. Evinizin mobilya seçimine göre, rengine göre ve duvar boyasına göre en uygun renklerde stor perde seçimi dekorasyonunuza farklı tarzda hava katacaktır.

JAPON PERDE DEKORASYONU

Japon perde modelleri gibi değişik tarzdaki perdeler evlerinizin havasını değiştirecek ve farklı dekorasyon modelleri evlerinize kazandıracaktır.

Japon perde ile yapılan dekorasyon son dönemde oldukça revaçtadır ve günceliğini korumaktadır.
Japon perde modelleri psikolojik rahatlama tekniği olan feng shui renkleriyle yapıldığından dolayı evinizdeki negatif elektriği ortadan kaldıran bir özelliğe sahiptir.
Japon perde modelleri şuan kullandığımız perde modellerinden farklı estetik ve şıklığa sahip olduğu için göze çarpar. Evinizin dekorasyonunu farklı stile sokar ve ayrı bir hava katar.
Elliden fazla renk seçeneği olan ortadan açılan ve sağa sola olarak toplanan ip kontrollü olan Japon perdeler farklı tarzlar arayan kişiler için uygundur.
Japon perde dekorasyonunda geniş ve yere kadar uzun olan pencerelerde daha çok tercih edilmektedir. Dekorasyonuyla göz büyüleyici olan perdeler sizlerin evlerinizde farklı dekoratif alanlar yaşatacaktır.

YENİ NESİL PERDELER

Mekanların iç taraflarından bakınca arka planda kalan, dış taraflarından bakılınca ön plana çıkan perdeler, aslında dekorasyonumuzda önemli bir parçadırlar. Öyle ki bir eve dışarıdan bakıldığında o evin iç mekanının tarzını yansıtan bir öğedir. Evimizin dış dünyaya açılan camlarını süsleyen birer detaydırlar. Evimizi bir gelin olarak kabul edersek bu gelini duvağı perdelerimiz olmaktadır.

Zaman ilerledikçe hayatta her şey bir değişime uğruyor. Bu değişime perdelerde ayak uydurmak zorunda kalıyor ve değişiyorlar. Yaşam koşuşturmasının içinde perdeler artık daha az yer kaplayan, daha çok güneş ışığına izin veren ve modern tarzlarda dizayn edilerek tüketiciye sunuluyor. Eskisi gibi yerlere kadar uzanan, yıkanması, kurutulması ve ütülenmesi problem olan kumaşlar yerine, daha elverişli, kolayca yıkanıp hemen takılan ve kırışmayan kumaşlardan imal edilen ürünler, özellikle ev hanımlarını bu dertlerden kurtarıyor. Çalışan hanımlar içinde büyük bir kolaylık sunulmuş oluyor. Kısacası perdelerde artık rahatlık ve kolaylık ön plana çıkmaya başlıyor. Kumaşı ve boyutu kadar perdenin mekandaki dekor ile uyumu da artık dikkate alınan bir özelliği halini almıştır. Dekorunuza uygun sitiller tercih ederek, mekanda bütünlük sağlamak oldukça önem kazanmaktadır.

Eğer büyük bir salonunuz varsa sadece burada uzun perdeleri tercih etmenizi öneririz. Böylece dekorasyonunuz daha zengin bir duruşa sahip olacaktır. Klasik bir dekorunuz varsa perdelerinizi desenli tercih ediniz. Daha spor bir tarza sahipseniz o zaman perdelerinizi düz renk olarak kullanmanız gerekir. Yatak odanızda eğer fantezi tarzını kullandıysanız, o zaman perdenizi buna uygun olan ipek, sentetik ipek, vual ya da saten kumaştan tercih edebilirsiniz. Daha genç bir tarz ile döşeli bir yatak odasına sahipseniz, o zaman katlamalı sistem perdeleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Mutfak perdeleri için temizliği kolay ve kullanışı rahat olan çeşitleri seçiniz. Çocuk odaları için yine çocuk mobilyalarına uygun renk ve stilde, daha çok eğlenceli ve abartıdan uzak perdeler kullanılmalıdır.