MUTFAK TASARIMI YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Yeni evlenecek olan bir çiftsiniz ya da artık eski mutfağınızdan sıkılan bir çiftsiniz ve mutfak dolaplarınızı değiştirmek istiyorsunuz. Fakat bunun için nasıl bir seçim yapacağınız ne şekilde daha iyi bir sonuç elde edeceğinizi bilmiyorsanız size birkaç öneride bulunabiliriz.

Öncelikle mutfak tasarımı başlı başına bilgi donanımı gerektiren bir olaydır. Bu yüzden kesinlikle bir mimardan yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Mimarin sizin mutfağınızın büyüklüğüne, küçüklüğüne, şeklinin n tarz olduğuna, darlığına ya da uzunluğuna göre ayarlamasa yapması gerekecek. Sonuç olarak sizin için en kullanışlı olan sonucu ortaya çıkartacaktır.

İkinci olarak mutfak tasarımınızda o sene hangi renk ce modellerin moda olduğuna bakmanızı öneririz. Fakat bunu yaparken de kendi zevklerinizi de göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Yine tasarımı gerçekleştirirken mutfağınızın fonksiyonel ve pratik olmasına da dikkat edin. Çünkü bir mutfak ne kadar fonksiyonel ve aynı zamanda pratik ise o kadar kullanışlı hale gelir.

DAR MUTFAKLAR NASIL DÖŞENMELİ?

Mutfağımız çok ufak, dar ve ışık almıyor olabilir. Neyi nereye koyacağımıza çoğu zaman karar veremeyiz. Acaba buzdolabı buraya mı koysam? Şuraya mı koysam? diye düşünürüz. Öncelikle elimize kağıt ve kalemi alalım. Olmaz olmazlarımız buzdolaplarımız, fırınımız, ocaklarımız, davlumbazlarımız. Bunlar öncelikle nereye nasıl fonksiyonel biçimde yerleştiririz bunu kararlaştırırız. Bulaşık makinesi, beklide televizyon ve bunun yanı sıra yemek yapmak için veya tos makinesi gibi elektrikli ev aletleri koyacağımız bir dolap.

Bunları bir kere listeledik. Ondan sonra minimum hareket alanınızı düşünmeye başlayalım ve o alanı sağladıktan sonra da hemen kendinize dolap kapaklarını açtıktan sonraki o mesafeyi ayıralım.  Bunları da ayarladık ve bitti. Eğer siz bu konuda gerekenleri yapamıyorsanız tabiî ki bir mimara danışıp yardım alabilirsiniz. Siz projeyi kafanızda kurup konumlandırıp ve ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra, hazır bir mutfak firmasına ya da bir mimara sizin istekleriniz doğrultusunda ve kendi uzmanlığını da katarak istediğiniz şekilde ve fonksiyonel olarak çizimi yapacaktır. Çünkü sizi sizden daha iyi kimse bilemez. Bunu unutmayın. Sonuç olarak mimarın deneyimi ve tecrübesi ve sizin yasam tecrübeniz birleştiğinde inanınki muhteşem bir mutfağa sahip olacaksınız.