MUTFAK TASARIMI YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Yeni evlenecek olan bir çiftsiniz ya da artık eski mutfağınızdan sıkılan bir çiftsiniz ve mutfak dolaplarınızı değiştirmek istiyorsunuz. Fakat bunun için nasıl bir seçim yapacağınız ne şekilde daha iyi bir sonuç elde edeceğinizi bilmiyorsanız size birkaç öneride bulunabiliriz.

Öncelikle mutfak tasarımı başlı başına bilgi donanımı gerektiren bir olaydır. Bu yüzden kesinlikle bir mimardan yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Mimarin sizin mutfağınızın büyüklüğüne, küçüklüğüne, şeklinin n tarz olduğuna, darlığına ya da uzunluğuna göre ayarlamasa yapması gerekecek. Sonuç olarak sizin için en kullanışlı olan sonucu ortaya çıkartacaktır.

İkinci olarak mutfak tasarımınızda o sene hangi renk ce modellerin moda olduğuna bakmanızı öneririz. Fakat bunu yaparken de kendi zevklerinizi de göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Yine tasarımı gerçekleştirirken mutfağınızın fonksiyonel ve pratik olmasına da dikkat edin. Çünkü bir mutfak ne kadar fonksiyonel ve aynı zamanda pratik ise o kadar kullanışlı hale gelir.

MUTFAKLAR

Mutfak, evimizin en önemli bölümlerindendir. Özellikle mutfakta çok zaman geçiren ev hanımı iseniz, her şeyi en iyi şekilde kullanılabilir yaparak, hem zaman kazanıp hem de yemek yapmayı kendiniz için daha keyifli hale getirebilirsiniz. Öncelikle mutfakta neye ihtiyaç olduğu belirlenmelidir. Böylelikle daha keyifli ve kullanışlı tasarımlar ortaya çıkmaktadır.

Mutfak dekorasyonunda renk uyumu çok önemlidir. Dolap, mutfak masası, sandalye gibi mobilyaların birbirleriyle renk uyumu içinde olması gerekir. Ayrıca bunun yanında kullanışlı, güzel bir kullanım alanının olması ve dayanıklı olması gerekir. Köşeleri yıpranan bir mutfak masası ya da çok ucuza yapılan sandalye kaplaması hiçbir zaman keyif vermeyecektir. Çünkü evinizin kalbi olan mutfak, kadınlar için oldukça önemlidir.

Güvenlik mutfakların olmazsa olmazıdır. Yangınlar, yaralanmalar ve çeşitli mutfak kazaları hemen hemen her insanın başına gelebilecek olaylardır. Mutfak tasarımı yaparken aşağıdaki hususlara dikkat ederek güvenlik önlemleri alınmalıdır.

1- Mutfak evin arka cephesinde olmamalıdır.

2- Eşyalar dengeli yerleştirilmelidir.

3- Ocaklar pencere kenarlarında bulunmamalıdır.

4-Mutfak kapısının karşısında merdiven bulunmamalıdır.

5- Soğuk ve sıcaklık açısından birbiriyle zıt makinelerin yakın teması olmamalıdır.

6-Mutfak dolapları sıkı bir şekilde monte edilmelidir.

Böylelikle güvenli olan mutfağınızı rahatlıkla kullanabilir bir hale getirebilirsiniz. Tabi bunları yaparken de kendi zevkinizi göz ardı etmemeniz gerekir.