ESKİ MUTFAKLARA YENİ ÇÖZÜMLER

 

Mutfak dolaplarınızı yenilemek istiyorsanız fakat bütçeniz yetmiyor olabilir. Ufak tefek değişiklikler yaparak sizde mutfağınıza yeni görünümler kazandırabilirsiniz.

En basiti duvar renginizi değiştirerek mutfağınızda yeni bir atmosfer yaratabilirsiniz. Ya da mutfak dolaplarınızın renklerini daha farklı hale getirebilirsiniz. Duvarlara ya da mutfak dolaplarına stickerler yapıştırarak farklılık yaratabilirsiniz.

Renkli peçeteler ve renkli tabaklarla kombine edeceğiniz hoş görünümler yaratabilirsiniz. Böylece görsel olarak yeni bir tarz ve şıklık kazanmış olursunuz.

MUTFAK TASARIMI YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Yeni evlenecek olan bir çiftsiniz ya da artık eski mutfağınızdan sıkılan bir çiftsiniz ve mutfak dolaplarınızı değiştirmek istiyorsunuz. Fakat bunun için nasıl bir seçim yapacağınız ne şekilde daha iyi bir sonuç elde edeceğinizi bilmiyorsanız size birkaç öneride bulunabiliriz.

Öncelikle mutfak tasarımı başlı başına bilgi donanımı gerektiren bir olaydır. Bu yüzden kesinlikle bir mimardan yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Mimarin sizin mutfağınızın büyüklüğüne, küçüklüğüne, şeklinin n tarz olduğuna, darlığına ya da uzunluğuna göre ayarlamasa yapması gerekecek. Sonuç olarak sizin için en kullanışlı olan sonucu ortaya çıkartacaktır.

İkinci olarak mutfak tasarımınızda o sene hangi renk ce modellerin moda olduğuna bakmanızı öneririz. Fakat bunu yaparken de kendi zevklerinizi de göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Yine tasarımı gerçekleştirirken mutfağınızın fonksiyonel ve pratik olmasına da dikkat edin. Çünkü bir mutfak ne kadar fonksiyonel ve aynı zamanda pratik ise o kadar kullanışlı hale gelir.

2011 YILI MUTFAK DEKORASYONU

 2011 yılı için dekorasyon adına ergonomik tasarımlarının yılı diyebiliriz. 2011 yılında cam mutfak masası tasarım harikaları arasında yer almaktadır. Özellikle 2011 yılında köşe takımlarının hakim olduğu ve önceden siparişlerin alındığı özel modelleri yer almaktadır. 2011 yılında özellikle küçük mutfaklar düşünülmüştür. Farklı konsept arayanlar için şık ve pratik kullanışlı  üretilmiş mobilyalar bayanların gönlünü fethetmektedir. 2011 yılında küçük evlerin mutfaklarının düşünüldüğü gibi büyük evlerinde mutfakları da farklı bir tarza düşünülmüştür. Büyük evlerin mutfakları için daha ağır  tonlar ve klasik mobilyalara yer almakatdır. 2011 yılında mutfaklar oldukça şık ve modern olmakla beraber ahşapların görüntüsünün ön planda olduğu  tasarımlarında  ön plana çıkmaktadır.

2011 AMERİKAN MUTFAK MODELLERİ

 Amerikan mutfak modelleri mutfak dekorasyonumuzu baştan aşağı yenileyip modern ve şık bir görünüş verecek düzeydedir. Amerikan mutfak modellerine son yıllarda yoğun bir ilginin olduğunu söyleyebiliriz. Sizlerde Amerikan mutfak modellerine göz gezdirip zevkinize en uygun modeli evinize uygulayabilirsiniz. Günümüzde oturma odası ve mutfakların bir arada bulunması ve kullanılması mutfakların daha konforlu ve şık olmasını sağlamıştır. Amerikan mutfak modelleri birbirinden özgü değişik tasarımlara sahip olması ve aksesuarlara daha fazla önem verilmesi mutfak dekorasyonunda başrollerde bu modeller yer almaktadır. Ev dekorasyonunda genel öncelik tabi ki mutfak dekorasyonudur. Bu da tabi ki mutfak dekorasyonunun evimiz için ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır. Amerikan mutfak modellerinin en öne çıkan özelliği sadeliği aynı zamanda da şıklığıdır. Amerikan mutfak modellerinde genellikle tercih edilen renkler arasında gri ve krem rengi yer almaktadır.

YENİ MODA AMERİKAN MUTFAKLAR

Türk aile yapısında genelde evin hanımı mutfakta tek başına yemek yapar ve servis eder. ama mutfak ile yemek odasının bir olduğu evde evin hanımı daha mutlu keyifli yemek yaparken sohbet etme lüksüne kavuşur. Türkiye’de faaliyette olan birçok evde amerikan mutfak görmek mümkündür.

Mutfakta oturup ayaklarınızı uzatmak isteyeceğiniz diğer odaların aksine sürekli faaliyet içerisinde olduğunuz bir odadır. Evin bir çok elektronik eşyası mutfakta bulunur. Dolayısıyla amerikan mutfağınızı düzenlemeye ilk olarak 3 ana bölmeyi belirleyerek dekore ediyoruz.

Hazırlık pişirme ve yıkama bölümleri, pencerenin yeri, suyun nerden geleceği ve elektrik işleri mutlaka bu kafanızdaki çalışma bölümleri de düşünülerek beraber dekore edilmelidir. Çalışma tezgahı size hareket imkanı tanımalı ve buzdolabından fazla uzak olmamalıdır. 95 cm arasında mutfak tezgahı için uygundur.

Mutfak ve oturma grubu arasında tezgah seviyesinden biraz daha yüksek bir amerikan masası mutfaklara güzel şık lüks ve değer katan bir dekor ürünüdür.

mutfak mobilyasının zemin malzemesi temizlik maddelerine karşı dayanıklı olmalı parke ve doğal taş hem leke tutabilir. Suya dayanıklılık açısından sorun çıkarabilir. Bu sebeple en iyi seçeneklerden biri plastik döşeme amerikan mutfak zeminlerinde uygundur.

Duvarlarda aynı şekilde deterjanlara  dayanıklı boya malzemesi kullanılmazsa boya akar ve biraz nemde duvar boyasının yıpranmasına sebep olur.

Amerikan mutfağına uygun tezgah seçiminde ise her ne kadar ahşaplı çok daha sıcak gözükecek olsa da ne yazık ki dayanıklılık açısından ahşap tezgahlar elverişli değildir. Uzun süre kullanmak için taş mermer y ada granit türünden olan, daha sağlam ve daha kolay temizlenecek ve leke göstermeyecek bir tezgah dekore etmek uygundur.

Mutfak mantığını tamamen değiştiğini ve iç mimari çalışmalarında mutfak ve salon kısımlarının nerdeyse bir bütün olarak dizayn edildiğini görüyoruz.

Çeşit çeşit, renk renk sağlam suya dayanıklı lüks göz alıcı şıklığıyla tasarımıyla göz alıcı amerikan mutfak dolapları dekore ediyoruz.

MUTFAK YENİLEME

Mutfak yenileme işleminde büyük bir zahmete katlanmanız gerekecektir. Bunun için öncelikle bütçenizde ve mutfağınızın dekorasyonunda planlama yapmanız gerekecektir. Hayalinizdeki mutfak tasarımını bilmeniz ve bunun için gerekli dekorasyonu kafanızda canlandırmanız gerekecektir. Mutfak işi uzun zaman gerektiren iştir. Çünkü mutfak dekor ürünlerini incelemeniz, mutfak cihazlarını ve aksesuarlarını beğenmeniz açısından zaman çok önemlidir. Mutfak yenilerken ilk önce diğer mutfağınızla benzer öğeler bulundurmamanız ve bambaşka bir mutfak tasarlamanız gerekecektir. Tabi bütün bunlar için de kendinize bir bütçe ayırmanız önemli unsurlardan biridir. Mutfağınızın tasarımını planlamadan önce yerinizin büyük ve küçük olması ayrıca darlığı ve genişliği de çok önemlidir. Bunun için bir iç dekorasyon mimarından yardım almanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Eğer hiçbir şekilde bir döküntü ve kırma işlemi yapmak istemiyorsanız aklınızdaki mutfağı hazır hale getirip eski mutfağınızın yerine kurdurmak en doğru seçim olacaktır.

Eski mutfağınızı söktürüp yeni mutfağınızı taktırmak için montaj ekibi tüm elektrikli aletler de dahil olmak üzere tüm mutfağı sizin için kurulu hale getirirler. Mutfağın kurma işlemi tamamlandıktan sonra iyi bir mimara danışıp istediğiniz aksesuarlarla mutfağınıza değişiklik verebilir ayrı bir renk ve güzellik katabilirsiniz. Tabi bunun için aksesuarları da mutfağınıza uygun olarak seçmelisiniz. Böylelikle mutfağınıza istediğiniz değişimi seçmiş olduğunuz ufak tefek fakat gösterişli aksesuarlarla sağlayabilirsiniz.

DAR MUTFAKLARA MASA ÇÖZÜMLERİ

Sabah kahvaltılarınızı mutfağınız da yapmak kadar güzel bir duygu yoktur beklide, fakat bunun için güzel bir mutfak masasına ihtiyacınız vardır. Mutfak masaları aslında güzel detaylardır fakat eğer mutfağınız dar ise bu sizin için problem oluşturabilir. Ancak gelişen trendler ve çözümler sayesinde, artık küçük mutfaklar içinde pratik çözümler sunulmaktadır.

Öncelikle bahsetmek istediğimiz katlanabilir mutfak masalarıdır. Portatif oldukları için tercih edilebilirler. İkinci önerimiz ise portatif masaları katlamaktan sıkılanlar için. Bunlar mutfağınızdaki duvarınıza monte edilen ve ayakları bulunmayan masalardır. Ayrıca yemekleriniz yedikten sonra kolayca duvarınıza yerleştirebilirsiniz. Son olarak ise bahsedebileceğimiz pratik masalar çekmecelerin içine gizlenen ve çekmece şeklinde çekilerek kullanıma hazır hale getirilen masalardır. Bunlarda dar mutfaklarda oldukça kullanışlıdırlar. Son zamanlarda dar mutfak içlerinde fazlaca rastladığımız bu dizaynlar, son derece şık ve kullanımı rahat masalardır.

Eğer sizinde dar ve küçük mutfağınız varsa yukarıda sıraladığımız seçeneklerden birini kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece sizde mutfağınızda kahvaltılarınızı ya da öğle ve akşam yemeklerinizi yiyebilirsiniz.

YENİ NESİL MUTFAKLAR

Bu sene mutfakların en önemli özelliklerinden bir tanesi doğa karşı saygılı bir duruş sergilemeleri. Küresel sorunlar yüzünden mutfak üreticileri çevreye saygı duyan tasarımlar üretmeye başladılar. Geri dönüşüme olanak sağlayan malzemelerden üretilen bu ürünler, kullanıcıların sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Hatta organik dokulu ürünlerin kullanıldığı mutfaklara bile rastlamak artık mümkündür.

Doku olarak yukarıda anlattığımız çeşitler tercih edilirken, renk olarak ise beyaz tonlar gözde hale gelmiştir. Beyaz dokusunun kullanılmasının nedeni özgürlük hissini yakalamak ve yaşatmak içindir. Özgürlük hissinin yanı sıra nostalji hissi de yeni nesil mutfakların detayları arasında yer almaktadır. Bunun için ise eski zamanlardan kalma objeler kullanılmaktadır.

MUTFAK DEKORASYONU

Mutfak dekorasyonu yapmaya karar verdiniz ve bunu en doğru nasıl yapmanız ve nelere dikkat etmeniz konusunda bilgi sahibi mi olmak istiyorsunuz? O zaman yardımcı olalım. Mutfağınızı dekore ederken hem modern olmasına dikkat etmeli hem de kullanışlı olmasına önem vermelisiniz. Mutfak dekorasyonunda mutfak dolaplarının rengini seçerken mutfağın büyüklüğüne göre ve mutfağın ne kadar ışık aldığına bakarak, uygun olan rengi tercih etmelisiniz. Mutfak dekorasyonunda eğer küçük bir mutfağa sahipseniz ve mutfağınız az ışık alıyorsa asla koyu renk mutfak dolabı tercih etmemelisiniz. Mutfağınızın az ışıklı ve küçük olması, hem karanlık hem de olduğundan daha küçük gösterecektir. Küçük mutfağa sahipseniz açık renkli mutfak dolapları mutfağınızı hem aydınlık hem de büyük gösterecektir. Ayrıca mutfak dolaplarınızı daha aktif kullanmak için bol çekmeceli ve raflı modeller tercih ederseniz hem birçok eşyanızı almasını sağlar hem de mutfağınızda daha rahat kullanım alanı yaratmış olursunuz.

Mutfak dekorasyonunda büyük mutfaklar için renk seçeneği oldukça fazladır. Ayrıca mutfağınızın büyüklüğüne ve mutfağınızın şekline göre uygun bir ara tezgah da tercih edebilirsiniz. Mutfağınızın ara tezgahının altına mutfak masası yaptırarak aktif yer yaratmanızı tavsiye ederiz. Mutfak dekorasyonunda farklı renk kombinasyonları kullanarak daha şık,  modern ve göz alıcı mutfaklar yaratabilirsiniz. Bu sayede ev hanımlarının en çok vakit harcadıkları yer olan mutfaklarda daha rahat ve keyifli yemekler yaparak vakit geçireceklerdir. Mutfak dekorasyonunda mutfağınıza uygun objeler kullanarak mutfağınızın daha şık ve hareketli olmasını sağlayabilirsiniz.

MUTFAKLAR

Mutfak, evimizin en önemli bölümlerindendir. Özellikle mutfakta çok zaman geçiren ev hanımı iseniz, her şeyi en iyi şekilde kullanılabilir yaparak, hem zaman kazanıp hem de yemek yapmayı kendiniz için daha keyifli hale getirebilirsiniz. Öncelikle mutfakta neye ihtiyaç olduğu belirlenmelidir. Böylelikle daha keyifli ve kullanışlı tasarımlar ortaya çıkmaktadır.

Mutfak dekorasyonunda renk uyumu çok önemlidir. Dolap, mutfak masası, sandalye gibi mobilyaların birbirleriyle renk uyumu içinde olması gerekir. Ayrıca bunun yanında kullanışlı, güzel bir kullanım alanının olması ve dayanıklı olması gerekir. Köşeleri yıpranan bir mutfak masası ya da çok ucuza yapılan sandalye kaplaması hiçbir zaman keyif vermeyecektir. Çünkü evinizin kalbi olan mutfak, kadınlar için oldukça önemlidir.

Güvenlik mutfakların olmazsa olmazıdır. Yangınlar, yaralanmalar ve çeşitli mutfak kazaları hemen hemen her insanın başına gelebilecek olaylardır. Mutfak tasarımı yaparken aşağıdaki hususlara dikkat ederek güvenlik önlemleri alınmalıdır.

1- Mutfak evin arka cephesinde olmamalıdır.

2- Eşyalar dengeli yerleştirilmelidir.

3- Ocaklar pencere kenarlarında bulunmamalıdır.

4-Mutfak kapısının karşısında merdiven bulunmamalıdır.

5- Soğuk ve sıcaklık açısından birbiriyle zıt makinelerin yakın teması olmamalıdır.

6-Mutfak dolapları sıkı bir şekilde monte edilmelidir.

Böylelikle güvenli olan mutfağınızı rahatlıkla kullanabilir bir hale getirebilirsiniz. Tabi bunları yaparken de kendi zevkinizi göz ardı etmemeniz gerekir.