ŞARK KÖŞELERİ

Yörenizi, memleketinizi, kültürünüzü yansıtan şark köşeleri son dönemde oldukça moda olmaya başlamıştır.

Bu gün modern evlerde bile bir odanın şark köşesi olarak dekore edildiği ve kişilerin bu şark köşesi odalarında misafirlerini ağırladıkları görmekteyiz. Şark köşesi bazen yöreden yöreye değişse de genel itibariyle aynı özelliklere sahiptir. Yer minderleri ve sırt minderleri ile bunların üzerine kaplayan el dokuması özel kılıflar ile göz dolduran şark köşesinde ahşaptan sehpalar kullanılır. Bu sehpaların üzerinde aksesuar olarak eski sağanlar, kovalar ve tabaklar görülebilir. Bakırdan imal edilen bu aksesuarlar eski köy evlerinin o mistik havasını yansıtmaktadır. Zemine gelince zeminde el dokuması halılar ya da kilimler kullanılır. Yine bakır tepsiler, bardaklar, sürahiler ile süslenen şark köşeleri eşsiz sohbetlerinize unutulmaz bir mekan sağlamaktadır.

KİLİMLER

Kilimler Türklerin en önemli geleneksel miraslarından biridir. Artık evlerimizde bu güzel geleneksel ürünleri kullanmaya tekrar başladık.

El dokuması olan, en güzel renklerin ve motiflerin kullanıldığı kilimler evimizin hemen hemen her köşesinde görülmektedir. Salonlarımızda, mutfaklarımızda ya da yatak odalarımızda ister tek renk ister desenli olan bu kilimler, el dokuması olabileceği gibi makine dokuması da olabilir.
Kilimler genelde yaz aylarında oldukça kullanışlı olmaktadır. Yaz aylarının kendini hissettirdiği sıcak günlerde oldukça rahat ve kullanışlı olan kilimlerin yıkanması da oldukça kolaydır. Yaz aylarında halı kullanmak hem sıkıcı hem de temizlik yönünden zordur. Bu yüzden özellikle yaz aylarında size kilim kullanmanızı tavsiye ediyoruz.