Evde Işığı Doğru Kullanmak

Evde huzurunuzun kaçtığını, nedenini bilemediğiniz bir negatiflik olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir hata yapmışsınız demektir. Işığın yanlış kullanımı ve evinizin güneşi hangi cepheden karşıladığı sorunu ile yüzyüze olabilirsiniz. Önce karar vermeniz gereken nokta; ışığın günün farklı saatlerinde nasıl göründüğünü, hangi açıyla odanıza misafir olduğunu anlamak.

Örneğin gri bir şehirde, binaların arasında doğadan uzakta bir yerlerde yaşıyorsanız, evde parlak renklerden kaçının. Çünkü bu metalik dünyada yansıma yüzünden renkler daha da parlaklaşacak ve gözünüzü yoracak. Gözünüzün yorulmaması için daha sakin ve gri, lacivert gibi metalik renklerde uzak kalmak en iyisi.
Eğer şehir hayatından uzakta, güneşin nimetlerinden bolca yararlanabileceğiniz bir yerde yaşıyorsanız renk seçeneklerinde biraz daha özgürsünüz. Ama yine de fazla ışığın gözlerinizi rahatsız etmemesi için uyumlu bir hava yakalamanız önemli. Özellikle ışığı bol alan yerler için beyaz ve krem tonlarıyla daha hoş bir kontrast yaratabilirsiniz.
Yani ışığımızı sadece odamıza göre ayarlamıyoruz. Evin nerede, hangi konumda bulunduğu da önemli bir detay. Işığınızı ve renklerinizi ayarlarken evinizin bulunduğu yerin özelliklerini mutlaka dikkate alarak hareket edin. Işığı ve renkleri dengelediğinizde tüm sorunlar ortadan kalkacaktır.