GENÇ ODASI SEÇERKEN

Çocuklarınız büyüdü ve artık onların genç odasına mı ihtiyacı var. Size yardım edelim. Olması gereken eşyalardan başlayalım. Bir genç odası oluştururken aşağıdaki mobilyaların olmasına dikkat edin.

  1. Karyola: Tabi ki yatmaları için güzel bir karyola gereklidir. Tek kişilik olması yataklarının sadece onlara ait olması demektir.
  2. Tekli veya çiftli koltuk: Arkadaşları geldiğinde birlikte sohbet edip oturabilecekleri bir koltuk onların rahat etmesini sağlayacaktır.
  3. Şifonyer:  gençlerin giysilerini koyabilecekleri 5-6 çekmeceli bir şifonyer  ayrıca etrafın toplu olmasına da yardımcı olacaktır.
  4. Komodin:  yatakların iki yanında olacak olan komodin, hem gece abajurları hem de kitapları ve resimleri için güzel bir yer olacaktır.
  5. Masa: derslerini çalışabileceği bir ders masası şarttır.
  6. Giysi dolabı: giysilerinin bir kısmı için yine 2-ya da 3 kapaklı bir giysi dolabı olmazsa olmazlardan biridir.
  7. Kitaplık: çocuklarınız artık genç birer birey oldukları için kendi kütüphanelerini de yaratmalarının zamanı gelmiştir. Hem ders hem de okuma kitapları için birde kitaplık gerekir.

GENÇ ODASI DEKORASYONU

Çocuklarımız büyümeye başladığı zaman yavaş yavaş ihtiyaçları da artmaktadır. Özellikle ergenlik dönemine girerken bu dönem boyunca gençlerin fikirleri sürekli değişmektedir. Bununla beraber de ihtiyaçları farklılaşmaktadır. Bu dönemi rahatlıkla geçirmeleri için onların isteklerini en azından kendi odalarıyla ilgili değişimlerini yerine getirmeliyiz. Bunu bilen firmalar da değişen ihtiyaç ve beklentilere cevap verebilmek için daha modern, kullanışlı ve çağdaş mobilyalar üretmektedir. Ayrıca her zaman ve her koşulda kullanılması için mobilyaları modüler sistem üretmektedirler.

Gençlerin daha başarılı olması için sakin ve huzurlu bir odada ders çalışması gerekir. Çoğu vakitlerini ders çalışarak, pc başında ve tv izleyerek geçirdikleri için odalarının da hiç kuşkusuz mükemmel bir şekilde dizayn edilmiş olması gerekir. Odalarında birçok faaliyetler yapabilecekleri ve odalarına gelen arkadaşlarını konuk edebilecekleri için genç odasını buna uygun tasarlamak gerekir. Genç odasında en çok bulunan üniteler; çalışma masası, yer minderleri, yatak, gardroptur. Eğer odanız büyükse ayrıca kütüphane, oturma birimi ve şifonyer de kullanabilirsiniz. Mobilya malzemelerinde ise genellikle lake, metal ve ahşap kullanılmaktadır. Fakat günümüzde daha çok kiraz, maun, ceviz, masif ve mayi-yeşil lake kaplamalar kullanılmaktadır.

Duvarlarda canlı renk kullanın. Bunun seçimini de çocuğunuzun yapmasına izin verin. Sonuçta kendi odası olduğu için tüm zamanını orada geçireceğinden renk seçiminin de onun yapmasına olanak sağlayabilirsiniz.