TEMALI ÇOCUK ODALARI

 

 

Çocuklar hayatımızın vazgeçilmezlerindendir. Bu yüzden çocuk odaları evimizin en eğlenceli ve en güzel yerlerinden birisidir. Vakitlerinin çoğunu burada geçirecekleri için çocuklarımızın hoşuna gidecek odalar dizayn etmemiz gerekmektedir. Çocuk odasını dekore ederken unutmamamız gereken çocuğumuzun giderek büyüyecek olması ve bizlerden beklentilerinin olmasıdır. Onun için hem hesaplı hem de çocuğumuzun isteklerini karşılayacak bir şekilde oda dizaynı yapmamız gerekmektedir.

Çocuk odasının dekorasyonunun temelini mobilyalar almaktadır. Çocuklar bu mekanı oyun yeri olarak kullanacağı için mobilyaların sağlam ve kullanışlı olması gerekir.

Önceden sadece belirli renklerde çocuk odaları vardı. Kız çocukları için pembe erkek çocukları için mavi renk kullanılırdı. Günümüzde ise gelişen teknoloji sayesinde farklı şekillerde ve renklerde çocuk odası mobilyaları tasarlanmaya başlandı. Eskiden belirli mobilyalar kullanılırken günümüzde artık araba modelinde yataklar tasarlanmaya başlandı. Aşağıda sunacağımız birkaç öneri sayesinde çocuk odasını daha eğlenceli ve rahat bir hale getirebilirsiniz.

-Nefes Alabilen Duvarlar:  Kil bazlı iç cephe kaplaması nanoteknoloji sayesinde bakteri ve mikroplarla savaşarak oda içindeki nem oranını belirli seviyede tutar. Özellikle fazla nemli olan bölgelerde tercih edilen bu duvarlar nem oranını %70 e kadar sabitleyerek çocuğunuzun sağlığı açısından son derece faydalı olacaktır.

-Tematik odalar: Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun onun fikrilerini baz alarak bir oda siparişi verebilirsiniz. Mesela, çok sevdiği bir çizgi film kahramanı olabilir…

-Karalama Duvarı: Birçok aile küçük yaştaki çocuklarının duvarlara resim yapmasından ya da yazı yazmasından şikayetçidir. Bu dertten kurtulmak için çocuk odasının belirli bir bölümünü karalama duvarı yapabilirsiniz. Böylelikle hem tüm evi karalamaktan vazgeçer, hem de gelişimi açısından daha verimli bir süreç geçirir.