ÇOCUKLAR İÇİN RENKLİ YATAK ODASI DEKORASYONU

 

Çocukların yatak odaları çocukların kendilerini iyi hissettikleri ve benim diye bildikleri yerdir. Çocuklar için düzen ve mutluluk çok önemlidir. Bu nedenle çocuk odalarında kullanılacak eşyalar özenle ve titizlikle seçilmelidir. Kullanılan mobilyalar ve cıvıl cıvıl eşyalarla çocuklarınıza hem dekoratif hem de şık bir oda dizayn etmiş olursunuz. Erkek çocukları için daha çok mavi tonları kızlar çocukları için ise pembe, turuncu gibi renkler tercih edilmektedir.

Çocuklarınız için oda dizayn ederken kullanılacak mobilya ve aksesuarlar odanın rengi ile uyumlu olmalıdır. Çocuk odası dekorasyonunda olması gereken temel eşyalar; yatak, çalışma masası, şifonyer, komodin,  gardırop ve kitaplık bulunmaktadır. Çocuklarınızın odasında kullanacağınız halıların sağlığa uygun olması için anti bakteriyel ve anti-alerjik olmasına dikkat edilmelidir.

BEBEKLERİMİZ İÇİN

Hamilelik dönemimde evin yeni üyesini bekleyen heyecanlı anne-baba bir yandanda minik yavrularına hazırlıklarını yapmaya başlarlar. Beklenen misafiri en iyi şekilde karşılayabilmek adına yaptıkları en güzel şey muhakkak ki ona muhteşem bir oda hazırlamaktır. Günümüzde dünyaya gözlerini açan bebekler oldukça şanslı olduklarının bilincinde olmayacaklardır ama gün geçtikçe artan bebek odası modelleri ve konforuyla odalarının keyfini sürecekleri  bir gerçek.

Minik bebeğimizin rahatlığı elbette ki her şeyden önce geliyor. Bunun için yapacağımız seçimlerde bebek odamızın kalitesine,konforuna önem vermemiz gerekmekte. Günümüzde bebek odalarında yapılan yeni dizaynlar,kalitesi,kullanım rahatlığı eskiye nazaran oldukça ilerleme gösteriyor. Son zamanlarda bebek odaları bebeğimizin yaşı ilerlese de kullanabileceği şekilde düşünülerek yapılıyor ve düşünürsek buda ailenin bütçesine katkıda bulunuyor. Bunun yanı sıra bebek odasını hazırlarken bebeğimizin büyüyeceği zamanı da göz önünde bulundurarak ona göre seçim yapmamız gerekiyor. Çünkü bebek yürümeye başladığı anlardan itibaren odasını oyun odası olarak kullanmaya başlayacaktır. Bu nedenledir ki odamızın kalitesi bebeğimizin güvenliği için önemlidir.

Nasıl bir bebek odası seçmeliyiz:

Minik bebeğinizin güveni ve içinizin rahat olması için elbette ki odanıza en yakın olanı bebek odası yapmanız daha uygun olacaktır. Bununla beraber odanın sağlık açısından da bebeğinize en uygun şekilde hazırlanması gerekiyor. Yeni doğan bebeklerin büyüklere oranla organlarının daha hassas olduğunu ve hastalıklara karşı ne kadar savunmasız olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle en başta odanın sıcaklığına dikkat edilmelidir. Bir bebek odasının uygun görünen sıcaklık derecesi 20-22 derece arasıdır.Isıtıcı ve radyatörlerin bulunduğu ortamda havadaki nem oranı dengesini bozduğunu da göz önünde bulundurarak ısıtma sistemlerinin yanında mutlaka su bulundurmamız en doğrusu olacaktır.

ÇOCUK ODALARI İÇİN ÖNERİLER

Evlerimizin neşe kaynakları çocuklarımızın odaları da en az diğer odalar kadar değerlidir. Onların dünyalarının bir parçası olan odalarını dekore ederken onların isteklerini ve modayı da takip etmek gerekir. Çocuk odasına mobilya alırken artık tercihleri çocuklar yapıyorlar. Her renk olabilir fark etmez ancak, fonksiyonlara göre dağılımı çok iyi dengede tutmamız önemlidir.

Çalışma ortamında çok fazla renk olması çocuğumuzun dikkatini ve çalışmasını bozabilir bu yüzden çok fazla renkli olmamasına dikkat edilmelidir. Renk ayarlamasını çok iyi ayarlamak gerekmektedir. Çocuğumuz odasında uyurken de çok fazla idealı renkleri dikkatli ve yerli yerinde kullanmamız gereklidir. Onun uykusuna etki edecek kombinelerden kaçınılmalıdır.

Bunun dışında geri kalan her şeyi çocuklarımız seçiyor. Ne istediklerini de çok iyi biliyorlar. Bu yüzden çocuklarınız ile birlikte onların isteği doğrultusunda fakat yukarıdaki detayları da göz önünde bulundurarak afacanların dünyası olan odalarını dekore edebiliriz.