BEBEK ODASI İÇİN DEKORASYON ÖNERİSİ

Bebeklerimiz hayatımızın vazgeçilmezlerindendir. Bu nedenle bebek odalarımız evimizin en güzel ve en eğlenceli yerlerindendir. Aileler için bebek odası dekorasyonu yapmak mutluluk ve heyecan vericidir. Bu nedenle bebek odası hazırlarken  bebeğin emekleme ve yürüme dönemi göz önünde bulundurmalı ve odaya zarar verici ve küçük eşyalar bulundurmamalıyız. Ayrıca bebek odası güneş görmeli ve ferah olması için de açık mavi ve krem tonları kullanılmalıdır. Bebeğinizin karyola ve beşiğinde fazla ve büyük örtüler tercih etmemelisiniz. Büyük örtüler bebeğiniz için çok sakıncalıdır. Bebek odası dekorasyonunda olması gereken temel eşyalar bebek karyolası, alt değiştirme ünitesi, dolap, oyuncak kutuları emzirme koltuğu bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bebeğinizin yatağı doğal malzemeden ve rahat ve konforlu olmasına en uygun olanı tercih edilmektedir.

BEBEKLERİMİZ İÇİN

Hamilelik dönemimde evin yeni üyesini bekleyen heyecanlı anne-baba bir yandanda minik yavrularına hazırlıklarını yapmaya başlarlar. Beklenen misafiri en iyi şekilde karşılayabilmek adına yaptıkları en güzel şey muhakkak ki ona muhteşem bir oda hazırlamaktır. Günümüzde dünyaya gözlerini açan bebekler oldukça şanslı olduklarının bilincinde olmayacaklardır ama gün geçtikçe artan bebek odası modelleri ve konforuyla odalarının keyfini sürecekleri  bir gerçek.

Minik bebeğimizin rahatlığı elbette ki her şeyden önce geliyor. Bunun için yapacağımız seçimlerde bebek odamızın kalitesine,konforuna önem vermemiz gerekmekte. Günümüzde bebek odalarında yapılan yeni dizaynlar,kalitesi,kullanım rahatlığı eskiye nazaran oldukça ilerleme gösteriyor. Son zamanlarda bebek odaları bebeğimizin yaşı ilerlese de kullanabileceği şekilde düşünülerek yapılıyor ve düşünürsek buda ailenin bütçesine katkıda bulunuyor. Bunun yanı sıra bebek odasını hazırlarken bebeğimizin büyüyeceği zamanı da göz önünde bulundurarak ona göre seçim yapmamız gerekiyor. Çünkü bebek yürümeye başladığı anlardan itibaren odasını oyun odası olarak kullanmaya başlayacaktır. Bu nedenledir ki odamızın kalitesi bebeğimizin güvenliği için önemlidir.

Nasıl bir bebek odası seçmeliyiz:

Minik bebeğinizin güveni ve içinizin rahat olması için elbette ki odanıza en yakın olanı bebek odası yapmanız daha uygun olacaktır. Bununla beraber odanın sağlık açısından da bebeğinize en uygun şekilde hazırlanması gerekiyor. Yeni doğan bebeklerin büyüklere oranla organlarının daha hassas olduğunu ve hastalıklara karşı ne kadar savunmasız olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle en başta odanın sıcaklığına dikkat edilmelidir. Bir bebek odasının uygun görünen sıcaklık derecesi 20-22 derece arasıdır.Isıtıcı ve radyatörlerin bulunduğu ortamda havadaki nem oranı dengesini bozduğunu da göz önünde bulundurarak ısıtma sistemlerinin yanında mutlaka su bulundurmamız en doğrusu olacaktır.

TEMALI ÇOCUK ODALARI

 

 

Çocuklar hayatımızın vazgeçilmezlerindendir. Bu yüzden çocuk odaları evimizin en eğlenceli ve en güzel yerlerinden birisidir. Vakitlerinin çoğunu burada geçirecekleri için çocuklarımızın hoşuna gidecek odalar dizayn etmemiz gerekmektedir. Çocuk odasını dekore ederken unutmamamız gereken çocuğumuzun giderek büyüyecek olması ve bizlerden beklentilerinin olmasıdır. Onun için hem hesaplı hem de çocuğumuzun isteklerini karşılayacak bir şekilde oda dizaynı yapmamız gerekmektedir.

Çocuk odasının dekorasyonunun temelini mobilyalar almaktadır. Çocuklar bu mekanı oyun yeri olarak kullanacağı için mobilyaların sağlam ve kullanışlı olması gerekir.

Önceden sadece belirli renklerde çocuk odaları vardı. Kız çocukları için pembe erkek çocukları için mavi renk kullanılırdı. Günümüzde ise gelişen teknoloji sayesinde farklı şekillerde ve renklerde çocuk odası mobilyaları tasarlanmaya başlandı. Eskiden belirli mobilyalar kullanılırken günümüzde artık araba modelinde yataklar tasarlanmaya başlandı. Aşağıda sunacağımız birkaç öneri sayesinde çocuk odasını daha eğlenceli ve rahat bir hale getirebilirsiniz.

-Nefes Alabilen Duvarlar:  Kil bazlı iç cephe kaplaması nanoteknoloji sayesinde bakteri ve mikroplarla savaşarak oda içindeki nem oranını belirli seviyede tutar. Özellikle fazla nemli olan bölgelerde tercih edilen bu duvarlar nem oranını %70 e kadar sabitleyerek çocuğunuzun sağlığı açısından son derece faydalı olacaktır.

-Tematik odalar: Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun onun fikrilerini baz alarak bir oda siparişi verebilirsiniz. Mesela, çok sevdiği bir çizgi film kahramanı olabilir…

-Karalama Duvarı: Birçok aile küçük yaştaki çocuklarının duvarlara resim yapmasından ya da yazı yazmasından şikayetçidir. Bu dertten kurtulmak için çocuk odasının belirli bir bölümünü karalama duvarı yapabilirsiniz. Böylelikle hem tüm evi karalamaktan vazgeçer, hem de gelişimi açısından daha verimli bir süreç geçirir.   

ÇOCUK ODALARI İÇİN ÖNERİLER

Evlerimizin neşe kaynakları çocuklarımızın odaları da en az diğer odalar kadar değerlidir. Onların dünyalarının bir parçası olan odalarını dekore ederken onların isteklerini ve modayı da takip etmek gerekir. Çocuk odasına mobilya alırken artık tercihleri çocuklar yapıyorlar. Her renk olabilir fark etmez ancak, fonksiyonlara göre dağılımı çok iyi dengede tutmamız önemlidir.

Çalışma ortamında çok fazla renk olması çocuğumuzun dikkatini ve çalışmasını bozabilir bu yüzden çok fazla renkli olmamasına dikkat edilmelidir. Renk ayarlamasını çok iyi ayarlamak gerekmektedir. Çocuğumuz odasında uyurken de çok fazla idealı renkleri dikkatli ve yerli yerinde kullanmamız gereklidir. Onun uykusuna etki edecek kombinelerden kaçınılmalıdır.

Bunun dışında geri kalan her şeyi çocuklarımız seçiyor. Ne istediklerini de çok iyi biliyorlar. Bu yüzden çocuklarınız ile birlikte onların isteği doğrultusunda fakat yukarıdaki detayları da göz önünde bulundurarak afacanların dünyası olan odalarını dekore edebiliriz.