AVİZE DEKORASYONU

 

Dekoratif aydınlatmalar, ev dekorasyonunun olmazsa olmazlarındandır. Bu nedenle ev dekorasyonunda iç aydınlatma çok önemlidir. İç aydınlatmalarda en çok tercih edilen modeller arasında yer alan avizeler, şıklıkları ve modellerliyle gözlere hitap etmektedir. Avize dekorasyonunda bir kaç noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bulunduğunuz mekanın büyüklüğüne göre ve kullanılan eşyalara göre en uygun ve modern avizeler tercih edilmelidir. Son dönemde her bütçeye göre ve her zevke hitap eden avize ve aydınlatmalar birbirinden ilginç modelleriyle dekorasyona önem veren herkesin ilgisini çekmektedir.

DEKORASYONDA EN ÇOK KULLANILAN LAMBALAR

 

Dekorasyonda en sık kullanılan aydınlatmalar avize ve gömme lambalardır.

Avize: Odanın tavanında asılı olarak kullanılan bir aydınlatma aracıdır. Değişik ışık kaynaklarının kullanımından ışık kırılmaları olarak aydınlatmayı sağlar. Işık kırılmaları, duvarlara yansıyıp mükemmel ve zengin görünümlü rengarenk ışık oyunlarıdır. Daha çok valilik-belediye binalarında, otel resepsiyonlarında ve villalarda yer alan avizeleri çok şık bir görünüm sağlamak için evinizde de kullanabilirsiniz.

Avizenin ışık kırılmasını sağlayan, yapımında kullanılan elmas şeklinde cam ya da sentetik malzemelerden kaynaklanmaktadır. Kilolarca ağırlığında olan bu avizeler bulundukları ortama çok havalı bir görünüm katmaktadırlar.

 

Gömme Lambalar: Diğer bir adı ”spot lamba” olan gömme lambalar, dekorasyona şıklık katan aydınlatma araçlarından biridir. Her türlü renk ve model seçenekleriyle tüm dekorasyonlara uyum sağlamakta ve sadece tavanlarda değil duvar ve zeminlerde de kullanılmaktadır. Gömme lambaların kullanım amaçları oldukça fazladır. İş merkezleri, bahçe dekorasyonları, alışveriş merkezleri, havuz, hastaneler, sinema salonları, eğlence merkezleri, tavan, zemin ve evlerin her bölümünde sıkça kullanılmaktadır.

Bulunduğu alanın büyüklüğü ile orantılı olarak gerekli aralıklarda asma tavan yapılarak spotlar gömülür. Tavanlarda gömme spotlar ise daha çok bahçe dekorasyonlarında kullanılır. Duvarlarda gömme spotlar ise sağlık merkezlerinde ve modern evlerde kullanılır.

Nikel ve metallerden yapılan gömme lambaların çeşitleri oldukça fazladır. Geometrik şekilli spotlar, saten sıvı altına uygulanan spotlar, oynar başlı spotlar ve sıva altına uygulanan spotlar ve LED ışıklı spotlar olmak üzere 5 çeşittir. Bunların içinde LED lamba modelleri fazla enerji sarf etmediği için, temizliği ve tamiri kolay olduğundan çok sık kullanılmaktadır.

YATAK ODASI DEKORASYONU İÇİN FİKİRLER

Yatak odaları bizleri rahatlatarak ertesi güne dinç bir şekilde hazırlanmamızı sağlamaktadır. Günümüzde yatak odaları sadece uyuma amaçlı değil, diğer aktivitelerinde gerçekleştirmek için de kullanılmaktadır. Bu yüzden yatak odaları standart özelliklere sahip olmalıdır. Bu standartlar içinde kalarak, ev sahipleri kendi zevklerine göre yatak odalarını dizayn etmektedirler. Kişilere özel bu odalar için birçok trend mevcuttur. Seçimlerin ise geleneksel mi? Çağdaş mı? Yoksa romantik mi? olacağını kişiler kendi tercihlerine göre belirlerler.

 

Büyük harcamalar yapılmadan da mevcut trendlere göre dekorasyon yapılabilmektedir. Yatak odası dekorasyonunun vazgeçilmez parçaları yatak başı, yataklar ve mobilya materyalleridir. Yatak başları, yatak odasının ana trendini oluşturur. Bu objeler yatak odalarına güzel ve sıcak bir görünüm katan en önemli objelerdir. Yatak başları baş tarafında tercih edildiği gibi yaka tarafında da kullanılmaktadır. Birçok insan da az yer kaplaması amacıyla yatak başlarını sadece baş tarafta tercih ederler. Romantik bir görünüm olması için eskitilmiş yatak başlıkları da kullanılabilir. Ayrıca eskitilmiş abajur, boncuklu yastıklar ve avizeler de ortama otantik bir hava verir.

Yatak başlarının vazgeçilmez objesi ise yatak seçimidir. Yatak seçimi hem sağlık hem de görsellik açısından çok önemlidir. Ülkemizde birçok ev küçük olduğundan dolayı odada az yer kapladıkları için platform yataklar tercih ediliyor. Bu yatakların bu kadar popüler olmasının nedeni ise;  döşek bölümünün yatağın orta kısmında gömülü olması ve ayaklık bölümünün olmamasıdır. Bu özelliği platform yatakları diğer yataklardan ayırır.

Çağdaş bir yatak odası dizayn etmenin yolu, az eşya kullanarak çok amaçlı bir mekan yaratmaktan geçmektedir. Ahşap ve metal işlenmiş mobilya malzemeleri yatak odamıza çağdaş bir görünüm sunarken işlenmiş dokumalar da zemine ayrı bir anlam katar. Ayrıca parça dokumalar hoş bir görünüm sağlarken, kadife dokumalar da ortama sıcak bir hava verir. Böylece yatak odalarınız istediğiniz rahatlıkta ve şıklıkta, güzelce vakit geçirebileceğiniz ortama dönüşmüş olur.