EKOLOJİK DEKORASYON

Yüzde yüz ekolojik bir yaşam kurmak şu an için pek mümkün olmasa da evimizin farklı köşelerinde dekoratif unsurları kapsayan; çevreye ve sağlımıza nefes aldıran bazı çözümler yaratabiliriz. Ekolojik dekorasyonda mutfak; hijyenik bir ortam yaratmak için tezgahlarda granit veya mermer gibi doğal malzemeler dolaplarda ise ahşap tercih edilmelidir. Mutfak dolabı yaptırırken dolapların hem önden hem de arkadan doğal havalandırmalı olarak yaptırmalıyız. Ve aslında en sağlıklı olanı da bu şekilde tasarlanmış olan dolaplardır. Aynı zamanda da hijyeni sağlamak için mutfak dolaplarının köşe ve çekmece kenarları gibi detaylarda kolay temizlenebilir olmalıdır.

Ekolojik dekorasyon için salonlarımızda koltuk kanepe gibi eşyalar tercih ederken kumaşlarının keten, yün veya pamuklu gibi kumaşlar tercih etmeliyiz. Hava yoluyla insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen toksit maddeler içeren bazı mobilya cilalarını kullanmaktan kaçınmalı ve anti statik özellikli cilalar kullanmalıyız. Bu tarz cilalar mobilyalarınızın toz tutmasını sağlar ve tozunu dün aldığınız sehpaya ertesi gün baktığınızdaki manzara sizi keyiflendirecektir.

Ekolojik dekorasyonda yatak odaları ise soft tonlarında aydınlatmalar kullanılmalı ve direkt olarak ışıkla baş başa kalmamalısınız. Perde ve yatak örtüsü seçerken kumaşları mutlaka keten, malzemeden seçilmiş veya pamuklu tercih edilmelidir. Sabahları yataktan tüy gibi hafif kalmak için yatak odanızda tv, cep telefonu, gibi elektro manyetik yayan dalgalardan uzak durmalı yada anti statik özelliği olan yataklar tercih edilmelidir. Bu tarz yataklar, köşelerindeki destek sayesinde dalgaları içine almayan bir alan oluşturarak sizi korur. Son olarak ekolojik doğa dostu bir evde aynalar bolca kullanılmalıdır. Ayanlar bulunduğu mekana derinlik ve ferahlık katar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.