DEKORASYONDA EN ÇOK KULLANILAN LAMBALAR

 

Dekorasyonda en sık kullanılan aydınlatmalar avize ve gömme lambalardır.

Avize: Odanın tavanında asılı olarak kullanılan bir aydınlatma aracıdır. Değişik ışık kaynaklarının kullanımından ışık kırılmaları olarak aydınlatmayı sağlar. Işık kırılmaları, duvarlara yansıyıp mükemmel ve zengin görünümlü rengarenk ışık oyunlarıdır. Daha çok valilik-belediye binalarında, otel resepsiyonlarında ve villalarda yer alan avizeleri çok şık bir görünüm sağlamak için evinizde de kullanabilirsiniz.

Avizenin ışık kırılmasını sağlayan, yapımında kullanılan elmas şeklinde cam ya da sentetik malzemelerden kaynaklanmaktadır. Kilolarca ağırlığında olan bu avizeler bulundukları ortama çok havalı bir görünüm katmaktadırlar.

 

Gömme Lambalar: Diğer bir adı ”spot lamba” olan gömme lambalar, dekorasyona şıklık katan aydınlatma araçlarından biridir. Her türlü renk ve model seçenekleriyle tüm dekorasyonlara uyum sağlamakta ve sadece tavanlarda değil duvar ve zeminlerde de kullanılmaktadır. Gömme lambaların kullanım amaçları oldukça fazladır. İş merkezleri, bahçe dekorasyonları, alışveriş merkezleri, havuz, hastaneler, sinema salonları, eğlence merkezleri, tavan, zemin ve evlerin her bölümünde sıkça kullanılmaktadır.

Bulunduğu alanın büyüklüğü ile orantılı olarak gerekli aralıklarda asma tavan yapılarak spotlar gömülür. Tavanlarda gömme spotlar ise daha çok bahçe dekorasyonlarında kullanılır. Duvarlarda gömme spotlar ise sağlık merkezlerinde ve modern evlerde kullanılır.

Nikel ve metallerden yapılan gömme lambaların çeşitleri oldukça fazladır. Geometrik şekilli spotlar, saten sıvı altına uygulanan spotlar, oynar başlı spotlar ve sıva altına uygulanan spotlar ve LED ışıklı spotlar olmak üzere 5 çeşittir. Bunların içinde LED lamba modelleri fazla enerji sarf etmediği için, temizliği ve tamiri kolay olduğundan çok sık kullanılmaktadır.

“DEKORASYONDA EN ÇOK KULLANILAN LAMBALAR” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.