CAMİ DEKORASYONU

Yüce yaratıcı ile buluştuğumuz ilahi mekânlarımız yüzyıllardan beri en iyi şekilde dekore edilmektedir. Kubbelerin altında insana huzur veren tonların kullanıldığına şahit oluruz. Çiniciliğin, altın kaplamanın ve oymacılık sanatının en iyi örneklerinin sergilendiği camilerimiz, tüm Türk el sanatlarının adeta bir sergisi halindedir.

Genelde krem tonları, altın tonları ve yeşil tonlarının hâkim olduğu gözlemlenir. Bunun sonucunda bu tonların hepsinin aslında huzur veren tonlar olduğunun farkına varmaktayız.

Yapısı gereği yüksek ve geniş tavanlar ile inşa edilirler. Bazı camilerimizde kubbe kısımlarının camlarında vitray sanatının örneklerini görürüz. Aydınlatma için büyük, taşlı ve görkemli avizelerin yerleştirildiği camilerimizde iç mekânın ışıklı olmasına özellikle önem gösterilmektedir. İç mekân düzeni ve aydınlatması kadar camilerimizin dış kısımları yani avlu ve bahçe kısımları da özel düzenlemelerden geçirilir. Akşamları dış aydınlatma için özel ışıklandırmalarının kullanıldığı görülmektedir.

İbadetin simgesi olan huzur bulduğumuz camilerimizin eşiz örnekleri mevcuttur. Ünlü mimarlarımızın tasarladığı ve günümüz mimarlarının da yeni inşa ettiği ve tasarladığı camilerimiz İslamiyet için önemli mekânlardır. Bu yüzden dekorasyonları da bu derece ilgi görmekte ve en ince detayına kadar önemsenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.