BAHÇE DEKORU

Yaşam şartlarının farklı olmasından dolayı insanlar doğadan uzakta bir hayat sürmeye başladılar. Stres atmak ve huzur dolu bir ortam yaratmak için küçük de olsa bahçelerinizi çiçek ve bitkilerle donatabilir, bahçenizi kullanışlı ve şık ortam haline getirebilirsiniz. Tabii tüm bunlar için bahçenize uygun mobilya ve aksesuarlar seçmeniz gerekir.

Güzel bir bahçe dekorasyonunun olması için bahçenizin nasıl olacağını belirleyip ona göre hangi kısımlarına neler yapılacağını karar vermeniz gerekir. Bitkilerle uğraşmak için bir alan mı yoksa hamakların kurulu olduğu, rahat bir dinlenme ortamının oluşturulduğu bir mekan mı istiyorsunuz? Tercihlerinizi belirleyip o yönde bahçe dekorasyonuna başlayabilirsiniz.

Bahçe dekorasyonunda ilk etapta göze çarpan; kolay işlenebilen ve sıcaklık hissi uyandıran ahşap mobilyalardır. Ahşap masa ve sandalyelerden oluşan bir bahçede, doğa ile ahşabın ne kadar uyumlu olduğu göze çarpmaktadır. Ahşap mobilyaların şıklığını hasır ve bambu aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz. Ahşap, nemli ortamları sevmediği için rüzgar ve yağmurlardan etkilenmeyecek köşelerde kullanılmalıdır.

Ahşap mobilyaların yanı sıra bahçelerinizde taş, mermer, metal ve plastik mobilyaları da tercih edebilirsiniz.

Daha dayanıklı bir bahçe mobilyaları isteyenler mermer ya da taş tasarımlarından yararlanabilirler. Taş tasarımlar, ahşap mobilyalarla kullanılabileceği gibi antik mobilyalarla da kullanılabilmektedir. Taş sudan etkilenmediği için genelde havuzlu bahçelerde kullanılır. Aynı şekilde maliyetli olan mermer de havuz için çok şık bir görünüm sağlar.

Metal, her türlü yapı malzemesiyle uyumlu ve sağlam olduğundan dolayı, yıllardır bahçe dekorasyonunda kullanılmaktadır. Ahşap kaplama ve dökme demir ile iyi bir ikili oluşturmuştur. Metal mobilyalar ahşap mobilyalar gibi nemden etkilendiklerinden dolayı, nemli ortamlardan uzak tutulması gerekir.

Plastik mobilyalar bahçe dekorasyonunda en çok kullanılan mobilyalardır. Nemden etkilenmemesi, ucuz hammadde ve işçiliği olmasından dolayı diğer mobilyalara göre daha çok tercih edilmektedir. Çok kullanışlı olan plastik mobilyaların dezavantajı ise direkt güneş ışığına maruz kalınca olumsuz etkilenmesi ve diğer yapı elemanlarıyla tam uyum sağlayamamasıdır. Fakat yine de plastik malzemeler günümüzde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Mobilyalarınız seçtikten sonra bahçe dekorunuzu küçük süs havuzları, minik bahçe çitleri yapay çim ve farklı açılara yerleştirilen aydınlatmalarla tamamlayabilirsiniz. Kış aylarından korunmak amacıyla da camekan duvarlarla bahçenizi kapatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.