2011 VE HALILAR

Bir evin olmazsa olmazı halılardır. Halı evi canlı ve ferah bir ortam kılar. Ayrıca sağlık içerir. İşlevsel ya da gösterişli klasik ya da modern yaşam alanları ne tarz dekore edilirse edilsin halı her mekâna değer katıyor. Birbirinden güzel desenleri ve eşsiz dokusuyla sizin için özel tasarlanmış halılar.

Kalitesi desen zenginliği fiyatı Türkiye’deki herkesin bütçesine de uygun halılar üretiliyor.  Eskiden halılar keçi kılından el tezgâhlarıyla dokunurdu. Bu halılar çadır olarak kullanılırdı.

Sonralarda Türklerde göçebe hayatı bitirip sürekli yerleşim yerleri yapılınca halı çeşitleri yün ve ipek olmak üzere 2 ye ayrıldı. Artık halılar ileri teknoloji ürünü olan makineler ile dokunuyor.

Eski dokuma yöntemi tarihe karıştı. Binlerce halı makinesi tek düğümü atlamadan el değmeden tertemiz dokunuyor. Evlerinize sermeye hazır hale getiriyoruz.

2011 dede bu makineler ile sonsuz renk seçeneğinin ve desenin olduğu halılar yerini almaya başladı. Artık 2011 de halılar mekana uygun tonlarda üretiliyor. Eğer oturma odanız siyah ve kırmızı renkleri ile ağırlıklı ise halınızı da bu renklerde seçmelisiniz. Son dönemde bu tarz halılar moda olmaya başladı ve kullanıcılar bu şekilde tercih ediyorlar.

ŞARK KÖŞELERİ

Yörenizi, memleketinizi, kültürünüzü yansıtan şark köşeleri son dönemde oldukça moda olmaya başlamıştır.

Bu gün modern evlerde bile bir odanın şark köşesi olarak dekore edildiği ve kişilerin bu şark köşesi odalarında misafirlerini ağırladıkları görmekteyiz. Şark köşesi bazen yöreden yöreye değişse de genel itibariyle aynı özelliklere sahiptir. Yer minderleri ve sırt minderleri ile bunların üzerine kaplayan el dokuması özel kılıflar ile göz dolduran şark köşesinde ahşaptan sehpalar kullanılır. Bu sehpaların üzerinde aksesuar olarak eski sağanlar, kovalar ve tabaklar görülebilir. Bakırdan imal edilen bu aksesuarlar eski köy evlerinin o mistik havasını yansıtmaktadır. Zemine gelince zeminde el dokuması halılar ya da kilimler kullanılır. Yine bakır tepsiler, bardaklar, sürahiler ile süslenen şark köşeleri eşsiz sohbetlerinize unutulmaz bir mekan sağlamaktadır.

GELENEKSEL HALILAR

Modern halılar gibi geleneksel halı modelleri de oldukça sık tercih edilmektedir.  Ortamda olumlu etkiler kazandırmak amaçlı kullanılmaktadırlar. Genelde doğal elyaf kullanılarak imal edilmektedirler.

Uzun süre kullanılabildikleri için de tercih edildikleri olur. Geleneksel halılar denilince genelde akla el dokuması halılar gelmektedir. Bunun yanı sıra geleneksel dokuların yansıtıldığı makine halıları da vardır.  Dokunmaları oldukça zahmetli olduğu için fiyat yönünden pahalı olabilirler fakat bu halılar ömürlük halılar olarak değerlendirildikleri için verilen paraya değerler.

Oldukça değerli olan bu halıların temizlenmesi de oldukça önemlidir. Temizlenmeleri özel olarak yapılmalıdır. Geleneksel halı alırken özellikle solmayan, rengini atmayan ve dayanıklı türden olmasına dikkat edilmelidir.

MODERN HALILAR

Evimizin dekorasyonuna uygun çizgileri ve renkleri taşıyan modern halı çeşitleri artık çok moda. Özellikle gençlerin ve yeni evli çiftlerin evlerini dekora ederken bu tür halıları tercih ettikleri gözlenmektedir. Hele birde modern tarz bir mimari kullanmışsanız, o zaman mutlaka bu tarz halıları tercih etmek durumunda olursunuz.

Hazır olarak bulunan modern halılar gibi özel olarak yapılan ya da dokunan modern halılarda mevcuttur. Değişik desenlerin ve çizgilerin kullanıldığı bu halılar son zamanlarda oldukça revaçta olmaya başlamıştır.

Eğer mekanınızda genişlik  ve huzur duygusunu yakalamak istiyorsanız, modern halıların açık tonlarını seçmenizi tavsiye ederiz. Modern halıların koyu renklilerini seçmeniz mekanınıza daha karamsar bir hava katabilir.