ÇİÇEKLERİN DEKORASYONDAKİ ÖNEMİ

Evinizin dekorasyonuna güzellik ve hoşluk katmak için renkli ve güzel kokulu vazo çiçeklerinden yararlanarak yenilik yaratabilirsiniz. Evinizde vazo çiçeklerini düzenlemeniz için kaç püf noktası… Satın aldığınız çiçeklerin öncelikle taze olmaları gerekir. Satın aldığımız çiçekler eve gelene kadar canlılığını yitirip susuz kalabilirler. Eve gelince hemen soğuk suyla dolu bir kap hazırlayıp içerisine çiçekleri koyup 2-3 dakika bekletilmelidir. Böylelikle çiçeklerin tekrar canlandığını göreceksiniz. Çiçeklerinizin 3 günde bir saplarından birer santim keserseniz daha uzun ömürlü olmalarını sağlamış olursunuz. Böylece kesinlen saplar sayesinde çiçeklerin su kanalları açılmış olur. Ve çiçeklerin beslenme oranı da artırmış olursunuz. Eviniz için eğer leylak çiçeğini tercih ederseniz evinizde enerjik bir hava yaratmış olursunuz. Leylaklar için en uygun vazo tipi dar olmasıdır. Eğer seçiminiz petunyadan ise mekanınızda canlılık ve ferahlıktan yanasınız. Petunyalar için ise yayvan veya deri cam kaseler kullanılmalıdır. Evinizde sümbül gibi uzun gövdeli çiçekleriniz var ise uzun ve dar olan vazolar tercih etmelisiniz. Bu tar çiçekler daima dik durmaları gerekir. Evinizde geniş bir mekana sahip iseniz kasımpatı veya papatya gibi çiçekleri de aynı vazoya koyabilirsiniz. Böylece mekanınıza hoş bir görünüm kazandırmış olursunuz.

MASA ÇİÇEKLERİ

Yaşam alanlarınıza mutluluk ve rahatlık katmak istiyorsanız birçok yeri çiçeklerle renklendirebilirsiniz.
Bu dekorasyonu yaparken  aşırı ve abartıya kaçmadan dekore edilmeli abartıya kaçmadan dekore edilmeli
bulundukları yerlere renk ve şekliyle cıvıl cıvıl hareketli bir ortam için dekore edilmektedir.
 
Duvar rengine göre kombine çiçeklerle dekorasyon yapabiliriz…
Bahar ayları gibi evimizi dekore edebiliriz vazolarda bahar dallarını güller orkide gibi süs çiçekleri masa veya sehpa
ya da yerde dekor amaçlı çiçekler kullanmak evinize ayrı bir hava katacaktır

ÇİÇEKLER VE EVİMİZ

İtinayla aranje edilmiş küçük büyük çiçek desteleriyle evinize çok farklı bir hava katabilirsiniz.

Seçtiğiniz çiçek destelerin rengi mobilyanıza göre değil de halınızın desenine ve rengine uymalıdır. Hatta halk arasında salon çiçeği dediğimiz çiçeksiz yeşil renginde bitkiler oturma odanızı bambaşka bir hava katabilirsiniz.

 Bayanların günün büyük bir kısmını geçirdiği mutfaklarını çiçeklerle süslenmesi önemlidir. Mutfak için küçük buketler vazo çiçekleri ve küçük saksı çiçekleri de kullanılabilmektedir. Tabi sık açan çiçekler kullanılırsa mutfağınız daha havalı ve canlı olacaktır. Örneğin:minik kaktüsler, rengarenk çiçekler ve  menekşeler mutfağınıza bambaşka bir görüntü katacaktır.

 Banyolarımız genelde ışık görmemektedir. Bu yüzden de fazla ışık istemeyen çiçekler ile renklendirebilirsiniz.

 Önceler uyunulan odalarda çiçek bulundurulmasının sakıncalı olduğuna inanılırdı. Fakat artık bu varsayım çürütüldü. Yani isterseniz yatak odalarınızda da canlı çiçekler bulundurabilirsiniz. Yeşil bitkiler veya yatak odanızın rengine uygun olan renklerdeki çiçekleri tavsiye ederiz. Bunların yerine gerçek çiçekler ile ayırt edilemeyen yapma çiçekleri de kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 Evin girişi ev hakkında bilgi veren bir köşedir. İlk girişte bu köşeyle karşılaşıldığı için görünüşü önemlidir. Bu yüzdende buraya da göz alıcı bir canlı ya da isteğe göre yapay çiçek kullanabilirsiniz.