3 ALTIN ÖNERİ

Aslında dekorasyon sanıldığı kadar karmaşık bir olay değildir. Eğer size bahsedeceğimiz 3 altın öneriyi uygularsanız sizde tek başınıza harikalar yaratabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken çevreye yani doğa bakmaktır. Çünkü doğada yaratılan her şey aslında bizim için en önemli ipuçlarını vermektedir. Dünya aslında muhteşem bir doğal dekora sahip durumdadır. Öyle ise bizde bunun nimetlerinden yararlanabiliriz. Doğanın kullandığı renk tonlarını ve renk uyumlarını takip edebiliriz. Kendi için de kullanmış olduğu dokuları ve çizgileri takip edebiliriz. Denizlerin mavisi ile kumsalların rengi arasında uyumu örnek alabilir, pembe gülün ve yeşil yaprağının sağladığı bütünlüğü başlangıç noktası olarak kullanabiliriz.

İkinci önerimiz önce kendinize bir tarz belirlemenizdir. Böylece ilk adımı atmış olursunuz. Daha sonra belirlediğiniz tarza göre birbiri ile uyumlu renkleri kullanarak tarzınızı tamamlamış hale gelirsiniz.

Son önerimiz ise mutlaka doğru aydınlatma tekniklerini seçmenizdir. Renkler ve tarzınızı seçtiniz sıra onları ortaya çıkartacak aydınlatmayı gerçekleştirmektedir. Aydınlatma dekorasyonda oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Ne kadar muhteşem bir dekor gerçekleştirirseniz gerçekleştirin eğer doğru bir aydınlatma uygulamadıysanız bunun hiçbir anlamı olmayacaktır.

DEKORASYONDA EN ÇOK KULLANILAN LAMBALAR

 

Dekorasyonda en sık kullanılan aydınlatmalar avize ve gömme lambalardır.

Avize: Odanın tavanında asılı olarak kullanılan bir aydınlatma aracıdır. Değişik ışık kaynaklarının kullanımından ışık kırılmaları olarak aydınlatmayı sağlar. Işık kırılmaları, duvarlara yansıyıp mükemmel ve zengin görünümlü rengarenk ışık oyunlarıdır. Daha çok valilik-belediye binalarında, otel resepsiyonlarında ve villalarda yer alan avizeleri çok şık bir görünüm sağlamak için evinizde de kullanabilirsiniz.

Avizenin ışık kırılmasını sağlayan, yapımında kullanılan elmas şeklinde cam ya da sentetik malzemelerden kaynaklanmaktadır. Kilolarca ağırlığında olan bu avizeler bulundukları ortama çok havalı bir görünüm katmaktadırlar.

 

Gömme Lambalar: Diğer bir adı ”spot lamba” olan gömme lambalar, dekorasyona şıklık katan aydınlatma araçlarından biridir. Her türlü renk ve model seçenekleriyle tüm dekorasyonlara uyum sağlamakta ve sadece tavanlarda değil duvar ve zeminlerde de kullanılmaktadır. Gömme lambaların kullanım amaçları oldukça fazladır. İş merkezleri, bahçe dekorasyonları, alışveriş merkezleri, havuz, hastaneler, sinema salonları, eğlence merkezleri, tavan, zemin ve evlerin her bölümünde sıkça kullanılmaktadır.

Bulunduğu alanın büyüklüğü ile orantılı olarak gerekli aralıklarda asma tavan yapılarak spotlar gömülür. Tavanlarda gömme spotlar ise daha çok bahçe dekorasyonlarında kullanılır. Duvarlarda gömme spotlar ise sağlık merkezlerinde ve modern evlerde kullanılır.

Nikel ve metallerden yapılan gömme lambaların çeşitleri oldukça fazladır. Geometrik şekilli spotlar, saten sıvı altına uygulanan spotlar, oynar başlı spotlar ve sıva altına uygulanan spotlar ve LED ışıklı spotlar olmak üzere 5 çeşittir. Bunların içinde LED lamba modelleri fazla enerji sarf etmediği için, temizliği ve tamiri kolay olduğundan çok sık kullanılmaktadır.

MUTFAKLARIMIZDA AYDINLATMA

Mekanların dekorasyonu kadar aydınlatılmaları da önemlidir. Aydınlatmalar mekanın bir tamamlayıcı unsurudur. Çok iyi dekora ettiğiniz bir mekan, doğru aydınlatma kullanılmadığı zaman amacına ulaşmayabilir. Bu yüzden aydınlatma unsurunda bilinçlenmek ve gerekli noktaları uygulamak gerekir.

Evimizin önemli mekanlarından biri olan mutfaklarımızın aydınlatılmaları da oldukça önem arz etmektedir. Mutfaklarda genellikle bir tavan aydınlatması kullanılmaktadır. Bazen de mutfağın büyüklüne ya da küçüklüğüne bu değişebilir. Yemek grubu varsa, onun üstünde bir aydınlatma olması şarttır. Bunu dışında tezgah aydınlatması da olabilir. Nedeni de biz insanlar genellikle her işimizi tezgah üzerinde yaptığımız için tezgah aydınlatması çok gerekli hale gelir. Mutfağın ortasında olan aydınlatma tezgahı aydınlatmayabilirde. Bu yüzden tezgah aydınlatması ayrı, mutfağın genel aydınlatması ayrı olarak planlanmalıdır. Bunu estetik bir şekilde nasıl hallederim diye düşünüyorsanız, tezgah üstündeki üst dolapların altına gizlediğimiz değişik aydınlatmalarda bu ihtiyacınıza çözüm getirebilirsiniz. Böylece hem aydınlatma probleminiz ortadan kalkar hem de mutfak dekorunda estetik bozukluğu yaratmamış olursunuz.